شبکه های اجتماعی و چالش هایی که هر روز مردم با آن درگیر هستند

شبکه های اجتماعی و چالش هایی که هر روز مردم با آن درگیر هستند

فعالان شبکه های اجتماعی، روزانه با پدیده های مختلفی آشنا می شوند که به سرعت فراگیر شده و مردم را در جوامع مختلف با خود همراه می کنند. اکنون، دنیای چالشی ها، لایکاها و هشتگهای اینستاگرامی است که دنیا رابر سرانگشتانش می چرخاند. این چالش ها تأثیر زیادی بر مردم گذاشته و انها به سمت وسوی هدفی مشخص راهنمایی می کند.

3169178_776

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از مجله زندگی ایده آل، داغ شدن چالشی جدید به نام مانکن یکی از خبرهای مهم در این روزها است؛ چالشی که چند هفته پیش از آمریکا شروع شد و امروز، هزاران کاربر ایرانی شبکه¬های اجتماعی را به ساخت ویدئوهای مربوط به این چالشی، ترغیب کرده است. این چالش در ۳۰ ثانیه و با موسیقی متن معروف «بیتلز سیاه» توسط ری شرو مرد ضبط شد و با هشتگ چالش مانکن در کل فضای مجازی دست به دست چرخید. به همین منظور بادو روانشناسی و مشاور، آقای علیرضا سلامتی و خانم زهرا احمدی مصاحبه‌ای داشتیم تا این موضوع را در ایران و جهان بررسی کنیم.

معروف ها در چالش مانکن

این بار هم همچون چالش آب یخ، فردی در آمریکا (جکسون ویلی در فلوریدا)، این چالشی را تعریف کرد و به واسطه علاقه مندی مردم به دنیای مدولباسی و مانکن¬ها، به سرعت جهانی شد و اکنون به مرزهای ایران هم رسیده و هزاران نفر باساخت ویدئوهایی ۳۰ ثانیه¬ای، چالشی مانکن خود را به رخ دیگران می‌کشند. برخی از ویدئوهایی که چالش مانکن آدم معروف هارابه تصویر می‌کشد، الهام از فیلم های بزرگ تاریخ معاصر سینما مانند: ماتریکس، مرد X، بوفالو ۶۶ و … است.

چالش های وقت گیر

درست است که این چالشی هابه مزاج بیشتر افراد خوش آمده است اما این نکته را نباید فراموشی کرد که این کارها بسیار وقت گیر هستند و ممکن است به قشری از جامعه مانند دانش اموزان، این افراد تأثیر منفی خواهد گذاشت.

چالش مانکن برای پروفسور استفان هاوکینز

بیماری ALS یک بیماری بدخیم است که برسلسله اعصاب رابط مغز و ماهیچه¬ها تأثیر میگذار بیماری، سلول‌های ابه تدریج از کار می‌اندازد ودرنتیجه علائم مغزی به ماهیچه¬ها منتقل نمی‌شود. به این ترتیب ماهیچه ها که ایجاد کننده حرکت در بدن هستند، به تدریج لاغرتر و کم قدرت‌تر شده و کارآییشان پیوسته کمتر و کمتر می‌شود و سرانجام به کلی از بین می‌رود. علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است. این بیماری می‌تواند از دست، پا یا ماهیچه هایی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می‌روند، شروع شود. مثلاً بیمار متوجه می‌شود که مرتب پایش پیچ می‌خورد: غذا ونوشیدنی به گلویش می پرد یا مثلاً در بستن دکمه¬های لباس یا باز و بسته کردن شیرآب مشکل دارد. پروفسور استفان هاوکینز ۶۹ ساله دانشمند است که از ۲۲ سالگی دچار این بیماری شده و اکنون ۴۷ سال است که باوجود این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است. دلیل قطعی این بیماری هنوز مشخص نشده است. این بیماری در هر سنی برای یک انسان بالغ می تواند پیش بیاید، اما بیشتر انسان¬ها در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی دچار آن می شوند. طبق آمار پزشکی مردها بیش از زنان در معرض این بیماری قرار دارند. درصد کمی از ابتلا به ALS ناشی از ارثی بودن این بیماری است. چالش سطل آب یخ و مانکن برای این بیماری جهانی شد تا مردم بیشتر با آن آشنا شوند.

چالش ها خطرساز می‌شوند

اخیراً ویدئویی در شبکه های اجتماعی داخلی به اشتراک گذاشته شد که در آن، افرادی در لباسی پرستار و پزشک در اتاق عملی، چالش مانکن را در ۳۰ ثانیه بازی می‌کنند و سوسیقی متن معروف این چالش هم روی آن قرار گرفته است. به نظر مشاوران روانشناسی این کار بسیار اشتباه است. اگر جان شخصی در حین انجام این کار به خطر بیفتد؛ قابل جبران نیست، البته مشاور وزیر بهداشت گفته بود این فیلم، از قبلی کارگردانی شده و به دلیل آنکه بیماری در کار نیست و مانیتور اتاق عمل هم خاموش است، مشخص است که همه در حالی فیلم بازی کردن هستند و هیچ عملی جراحی درحال انجام نیست، رئیسی مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: «با نگاه تخصصی به این کلیپ می‌توان دریافت نوزادی که در فیلم نشان داده شده با توجه به رنگ پوست و وزنش، چند روز از تولدش می‌گذرد.» این مرکز اطلاع رسانی در ادامه از برخورد جدی با مرکز درمانی که فضای فیلمبرداری این چالش را فراهم کرده خبر داده است. گفتنی است، انتشار این ویدئو، با واکنشی منفی پزشکان ایرانی در فضای ماجازی روبه رو شده که عمدایاس هوا، خود به چالشی برای فعالیت جامعه زحمتکش سفید پوشان ایران تبدیل شد. پزشکان معترضی امیدوارند این ناقضان حریم بهداشت و سلامت کشور توسط مراجع قضایی محاکمه شوند.

چالش هادر شهرهای دیجیتالی

از چالش آب یخ که چند سال پیش برای آگاهی مردم نسبت به بیماری ALS به راه افتاد تا امروز که چالشی به نام چالش مانکن، سبک زندگی دیجیتالی میلیون‌ها کاربر اینترنت را تحت تأثیر قرار داده، دنیای شبکه¬های اجتماعی چالشی¬های زیادی را تجربه کرده است. چالش مانکن که آخرین اتفاق این زنجیره است خیلی از کاربران اینترنت به خصوصی اینستاگرام را با خود همراه کرده است. در این چالش افراد مانند مانکن بی حرکت ایستاده و فردی این اتفاق را با فیلم گرفتن ثبت می‌کند. چالشی مانکن از زمان شروع تا به امروز، در بیش از ۴۶ میلیون صفحه اینترنتی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که اثربخشی سریعان در سرزمین دیجیتالی را نشان می‌دهد.

روانشناسی آهنگ چالش مانکن

آهنگ معروف پیش زمینه این چالشی به نام «بیتلز سیاه» از «شرومرد» اگرچه شانسی انتخاب شده، اما در همه گیر شدن این جنبشی بی تأثیر نبوده است. جملات و واژه¬هایی مانند آدم¬های عجیب و منزوی، جوان اما بی حرکت، انتشار سریع تصویر، معروفیت، ساعت، دقیقه، جهان کوچک، اهداف زندگی واقعی، یک اثر هنری و من هنوز هم یک بازیکن هستم که در این آهنگ به کار رفته است، می‌تواند یکی از انگیزه¬های شرکت در این چالشی باشد. روان شناسان براین عقیده هستند که تکرار این کلمات روی ذهن تأثیر زیادی می‌گذارد و سبب می‌شود مردم علاقه بیشتری به ان نشان داده و این کار را بارها و بارها انجام دهند.

بررسی روانی و جامعه شناسی

چالش مانکن همچون دیگر چالش‌ها که در شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر به راه افتاد، ابزاری برای اطلاع رسانی بین جوامع مختلف شده است. این اطلاع رسانی جنبه‌های مختلفی مانند جنبه فرهنگی و اجتماعی دارد که جادویی شبکه‌های اجتماعی در گسترش آن بسزایی را ایفا کرده است. حضور پررنگ کاربران اینترنت و آدمهای معروف در سراسر دنیای سینما، فوتبالی، موسیقی، سیاست و … در چنین چالشهایی، حرکتی تاثیرگذار برای اگاه کردن افکار عمومی با مسائل مهم دنیای امروز است؛ مسائلی مانند محیط زیست، سلامت، بهداشت، آموزشی، جنگ، فقر و … چه رویدادی بهتر از یک چالش می‌تواند افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داده و فرصت خوبی برای ایجاد تحولی، برنامه‌های مثبت و خیرخواهانه در جهان ایجاد کند.

1+


ادامه مطلب
مطالب مشابه
دیدگاه ها

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتار کمک بگیرید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.